Staw kąpielowy

Staw kąpielowy to innowacyjne rozwiązanie, które bardzo małymi kroczkami stara się podbić nasz rynek. Nasi zachodni sąsiedzi znają i cenią stawy kąpielowe od lat. Często podczas budowy domu zastanawiamy się, co zrobić, żeby urozmaicić przestrzeń wokół budynku. Kwieciste ogrody wymagają dużej uwagi i czasu, natomiast oczko wodne to zaledwie ozdoba, a basen? Basen wymaga częstego czyszczenia i konserwacji — kto ma na to czas? Warto w takim przypadku postawić właśnie na staw kąpielowy.

fot. pixabaycom | cc0

Co to jest staw kąpielowy i jak wygląda?

Staw kąpielowy to połączenie kąpieliska i oczka wodnego, jest to zatem sztucznie wytworzony zbiornik wodny, łączący dwie, jakże ważne funkcje. Jest to świetne rozwiązanie dla miłośników wodnych kąpieli, których nie satysfakcjonuje zwykły basen. Nie dość, że wygląda niezbyt atrakcyjnie, wymaga częstej konserwacji, to jest jeszcze szkodliwy dla alergików, poprzez dodawanie do wody substancji takich jak chlor. Staw kąpielowy to również świetna opcja dla ekologów. Bycie eko jest teraz niezwykle modne i praktycznie na każdym kroku możemy zrobić coś, co sprawi, że będziemy żyć w zgodzie z naturą. Montujemy w domu fotowoltaikę lub systemy do nawadniania deszczówką, ale staw wodny to również rozwiązanie eko. To pełna symbioza z naturą, spójna aranżacja naturalnych materiałów i roślin z otoczeniem. Ale przede wszystkim, to fakt utrzymania takiego zbiornika w czystości bez używania sztucznych substancji.

Staw kąpielowy składa się zawsze z dwóch części: kąpielowej i regeneracyjnej. Pierwsza część służy do kąpieli i rekreacji, druga natomiast porośnięta przeważnie liczną roślinnością odpowiada za cyrkulację i oczyszczanie wody w zbiorniku. Staw kąpielowy, który został idealnie zaprojektowany i wykonany, wprost zachwyca swoim wyglądem. Jest wpasowany w otaczającą go przestrzeń, posiada piękną i bujną roślinność, a jego dno jest piaszczyste lub kamienne. Patrząc na taki staw, mamy wrażenie, że jest on dziełem matki natury, a nie specjalnej ekipy. To właśnie w tym tkwi jego magia.

Zalety stawu kąpielowego

Moda na stawy kąpielowe przyszła razem z coraz bardziej rozpowszechniającym się trendem życia w zgodzie z naturą. Stawy umożliwiają bardzo bliskie obcowanie z naturą, zapewniają krystalicznie czystą wodę, wyglądają naturalnie i nie wymagają używania żadnych środków chemicznych. To chyba ich główna zaleta. Stawy kąpielowe dają również możliwość obserwacji, jak zmienia się przyroda razem z porami roku. Latem, to miejsce wodnych zabaw i ratunek przed upałami, zimą natomiast staw zamienia się w istne lodowisko. Kolejna zaleta to koszty. Koszt wybudowania stawu wodnego jest o wiele mniejszy niż budowa tradycyjnego basenu. Jeżeli chodzi o koszty konserwacji, są niemal o połowę mniejsze niż czyszczenie i konserwacja basenu.

Zasada działania stawu kąpielowego

Zapewne wielu inwestorów zastanawia się nad zasadą działania takiego stawu kąpielowego. Najważniejszą jego częścią jest filtr. Filtr składa się z porowatego podłoża i roślin. To właśnie tutaj woda oczyszcza się, by trafić do pompy, która ma za zadanie tłoczyć ją do części kąpielowej. Jeżeli chodzi o osady zbierające się przy dnie, są one usuwane przez tak zwany odpływ denny, przez który woda kierowana jest do pompy. Pompa służy również do osuszania zbiornika. By skierować wodę na zewnątrz, wystarczy przekręcić zawory. Dlaczego woda nie wylewa się ze stawu, na przykład podczas intensywnych opadów deszczu? Ponieważ każdy staw kąpielowy wyposażony jest w studnię chłonną. Jeżeli obawiamy się natomiast o wodę gruntową, napierającą na ścianki opróżnionego stawu, która uniemożliwia jego konserwację, nawet samą budowę, należy zastosować rurę drenarską. Taka rura odprowadza wodę do studzienki, a następnie woda wypompowywana jest na zewnątrz. Za izolację dna odpowiada najczęściej kauczuk syntetyczny, czyli EPDM.

Jak buduje się staw kąpielowy?

Budowę stawu kąpielowego należy powierzyć specjalistom. Nie będziemy w stanie wykonać tego samodzielnie. Należy również pamiętać, że tylko profesjonalnie wykonany staw kąpielowy będzie w stanie idealnie sprostać wymaganiom i wpisać się w krajobraz terenu. Ekipa zaczyna natomiast od wypełnienia niecki stawu izolacją. Najczęściej stosuje się do tego kauczuk syntetyczny zwany EPDM. Jest to najtrwalszy i najbardziej skuteczny materiał izolacyjny. Nieckę wykańcza się już natomiast wedle uznania. Może to być kamień lub żwir. Materiał ten będzie podłożem dla roślinności. Powyżej powierzchni terenu, czyli na krawędzi zbiornika, tworzy się kilkudziesięciu centymetrowy odcinek folii — przegrodę kapilarną. Odpowiada za zapobiegnięcie wysysania wody ze stawu przez grunt. Jeżeli chcemy zabezpieczyć staw przed przelewaniem wody, na przykład podczas intensywnych opadów deszczu, można zdecydować się na zbudowanie studzienki chłonnej, która wypełniona jest żwirem. Jej wierzch pokrywany jest otoczkami, które formują plażę. Nachylenie brzegu nie powinno przekraczać 25%, tylko to zagwarantuje stabilność warstwy wykończeniowej, która pokrywa izolację. Aby osady denne spływały na dno zbiornika, gdzie będą przechwytywane przez odpływ denny, dno zbiornika musi mieć spadek.