Skandynawska jadalnia

Skandynawska jadalnia to ciepło naturalnego drewna otulone jasnymi barwami ścian i mebli. Któż nie chciałby popijać porannej kawy w tak ciepłym i przytulnym wnętrzu. Dodatkowo jadalnia w stylu skandynawskim to prostota form i absolutna funkcjonalność. Czyli w zasadzie wszystko, czym powinna wyróżniać się jadalnia. To w końcu bardzo ważne miejsce w każdym domu, spędzamy tu czas z rodziną i bliskimi bądź relaksujemy się przy porannej kawie. Czym kierować się podczas urządzania skandynawskiej jadalni? Jakich zasad przestrzegać, by wnętrze oddawało charakter stylu?

fot. pixabaycom | cc0

Aranżacja jadalni w stylu skandynawskim

Skandynawska jadalnia ma być pomieszczeniem prostym i funkcjonalnym, a przy okazji niezwykle ciepłym i stylowym. Trudne zadanie? Nic bardziej mylnego. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

• kolory — kolory są bardzo ważnym elementem skandynawskiego wnętrza. Czy to jadalnia, czy salon bądź sypialnia należy trzymać się jasnych barw. Szarość i biel to kolory, które najlepiej sprawdzą się w skandynawskiej jadalni. Idealnym przełamaniem, które doda do wnętrza ciepła, jest drewno. Powinno pojawiać się zarówno w dodatkach, jak i w meblach.

• dodatki — dodatki w stylu skandynawskim są to nie tylko zbędne bibeloty, ale z góry przemyślane elementy wystroju. Wnętrze utrzymujemy w jasnych barwach, więc takie również powinny być dekoracje. Świetnie wyglądają także elementy drewniane w postaci donic, czy drewniane napisy — bardzo modne w ostatnim czasie. Jako że rynek oferuje dziś nieograniczone możliwości aranżacyjne, możemy na przykład zadbać o drewniane dodatki takie jak solniczka i pieprzniczka.

• meble do jadalni w stylu skandynawskim — najważniejszy element jadalni, czyli meble. Zacznijmy od stołu, bez którego żadna jadalnia nie ma racji bytu. Stół do jadalni w stylu skandynawskim — najlepiej, gdy będzie wykonany z jasnego, naturalnego drewna. Jeżeli chodzi o kształt, mamy tu pełną dowolność i wybierzmy go adekwatnie do naszych potrzeb i wielkości jadalni oraz ilości domowników. Stół prostokątny wygląda dobrze w dużej przestrzeni, ale nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy w domu są małe dzieci. Ostre kanty nie są zbyt bezpieczne. Właśnie dlatego rodziny z dziećmi decydują się przeważnie na stoły okrągłe. Wyglądają dobrze zarówno w dużej, jak i w małej jadalni. Dają poczucie równości każdemu, kto siedzi przy stole.

Jak stół to i krzesła. Krzesła do jadalni w stylu skandynawskim powinny być wykonane, podobnie jak stół z jasnego, naturalnego drewna. Dobrze, jeżeli będą posiadały przytulną, jasną tkaninę. Wysokość musimy dopasować do wysokości blatu stołu jadalnianego, by wygodnie przy nim zasiadać. Ilość dopasowujemy do ilości domowników. Fajnie, jeżeli jedno krzesło będzie inne niż reszta. Odrobina eklektyzmu nikomu nie zaszkodzi, a urozmaici wnętrze.

• oświetlenie — oświetlenie w jadalni oznacza najczęściej lampę wiszącą, która idealnie oświetli stół. Jak powinna wyglądać lampa do jadalni w stylu skandynawskim? Jeżeli chcemy mocno trzymać się jednego, wyznaczonego stylu lampa powinna posiadać drewniane elementy bądź jasny abażur. Można natomiast znów pokusić się o odrobinę eklektyzmu i wybrać lampę w stylu minimalistycznym bądź nowoczesnym. Świetnie będzie wyglądała również lampa w stylu rystykalnym bądź prowansalskim.
Skandynawska jadalnia wyróżnia się ciepłem i prostotą form. Styl skandynawski od dłuższego czasu króluje na salonach będąc najpopularniejszym stylem wnętrzarskim obok minimalizmu. Lubi połączenia i jest niezwykle uniwersalny. Przez co wielu inwestorów decyduje się właśnie na powiew skandynawskiej świezości.