Pustaki wentylacyjne

Pustaki wentylacyjne — czym są i jakie jest ich zastosowanie? Wentylacja to niezwykle ważny element podczas budowy domu. Wentylacja grawitacyjna to niezmiennie od lat najpopularniejsze rozwiązanie, które służy do wymiany powietrza w naszych domach. Do wykonania takiej instalacji potrzebny jest komin wentylacyjny, który wykonuje się ze specjalnych elementów, zwanych pustakami wentylacyjnymi.

fot. pixabaycom | cc0

Czym są pustaki wentylacyjne?

Pustaki wentylacyjne to materiał, który służy do budowy grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych. Można, więc powiedzieć, że jest to nic innego, jak ściana przewodu w kominie wentylacyjnym. Żeby zbudować taki komin, pustaki ustawia się jeden na drugim i łączy zaprawą. Odpowiednie ułożenie zapewnia naturalną wentylację pomieszczeń. Zanieczyszczone powietrze zostaje wymienione z czystym powietrzem z zewnątrz. Pustaki mają kwadratowy lub prostokątny kształt. Grubość ścianek to przeważnie 4 – 5 cm. Przekrój takiego pustaka może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny.

Z jakich materiałów wykonuje się pustaki wentylacyjne?

Pustaki wentylacyjne wykonywane są z różnych materiałów murowych, jednak te najpopularniejsze to pustaki wykonane z keramzytobetonu. Keramzytobeton to mieszanka betonowa z dodatkiem wypalanej z gliny cząstki keramzytu. Oferta tych pustaków jest najbogatsza. Niektórzy producenci proponują nawet wzniesienie całego domu z materiałów tego rodzaju, oferując całe zestawy. Pustaki wentylacyjne mogą być również z ceramiki, czyli wypalanej glinki bądź z silikatów. Z popularnego w budownictwie mieszkaniowym betonu komórkowego nie wykonuje się z kolei pustaków wentylacyjnych, więc w domach wykonanych z tego materiału kominy wentylacyjne wykonuje się najczęściej z keramzytobetonu.

Zastosowanie pustaków wentylacyjnych

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wentylacja to coś, czego nie można pominąć podczas budowy domu. Usunięcie zanieczyszczonego powietrza może odbywać się na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym wciąż jest budowa grawitacyjnego systemu wentylacyjnego z zastosowaniem pustaków wentylacyjnych. Sam proces wentylacji odbywa się w sposób w pełni naturalny, opierając się na ruchu powietrza. Ruch powietrza powstaje na skutek różnicy gęstości świeżego powietrza z zewnątrz oraz ciepłego, wytwarzanego wewnątrz pomieszczeń. Zimne powietrze z zewnątrz dostaje się przez różnego rodzaju nieszczelności, mieszając się z tym, znajdującym się w domu. Po pewnym czasie mieszanina powietrza wydostaje się z powrotem na zewnątrz poprzez kanały wentylacyjne. Właśnie dlatego kanały najczęściej muszą znajdować się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy łazienka. Warto zwrócić uwagę na pomieszczenia, w których nie ma okien.