Panele fotowoltaiczne na gruncie

Panele fotowoltaiczne na gruncie to rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą umiejscowić instalacji na dachu. Choć fotowoltaika na dachu, to najpopularniejsze rozwiązanie, często zdarza się, że montaż paneli na dachu nie jest możliwy, na przykład ze względu na kąt nachylenia lub duże zacienienie. Warto w takim przypadku pomyśleć nad alternatywą — gruntem. Jeżeli posiadamy koło domu kawałek niezagospodarowanego terenu, to dlaczego z niego nie skorzystać. Z czym wiąże się montaż paneli na gruncie i o czym należy pamiętać?

fot. pixabaycom | cc0

Panele fotowoltaiczne na gruncie — dobra lokalizacja jest najważniejsza

Jeżeli decydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja. Teren nie może być zacieniony, należy wziąć pod uwagę budynki znajdujące się dookoła oraz istniejące bądź rosnące drzewa. Dodatkowo, panele nie mogą znajdować się w bliskim otoczeniu drzew ze względu na spadające liście lub szyszki. Aby instalacja była maksymalnie wydajna, panele należy umiejscowić od strony południowej. Tylko takie ustawienie da możliwość pobierania największej możliwej dawki promieniowania. Ostatni czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę to rodzaj gruntu. Im gleba cięższa, tym lepiej, ponieważ ogranicza możliwość zapadnięcia się gruntu. Nie poleca się instalacji paneli fotowoltaicznych na piaszczystym gruncie.

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie

Pierwsza, podstawowa zaleta wynikająca z montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie to nieograniczone możliwości ustawienia paneli. Możemy ustawić je pod dowolnym kątem, nastawiając na odpowiednią, południową stronę, zwiększając maksymalnie wydajność. Nie mamy tu ograniczeń wynikających z wielkości lub położenia dachu.

Im większy posiadamy grunt, tym większe oszczędności dzięki pozyskanej energii. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia wentylacja paneli. Umiejscowione na gruncie panele fotowoltaiczne mają znakomitą wentylację od spodu, szczególnie ważne jest to latem.

Panele fotowoltaiczne konstrukcja — nieie bez znaczenia jest również sam montaż paneli, który na gruncie odbywa się w łatwy i bezpieczny sposób. Niezbędny będzie jedynie system do mocowania paneli na gruncie, stelaż wykonany jest z aluminium i ocynkowanej stali, co całkowicie chroni go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Panele fotowoltaiczne na gruncie umożliwiają doglądanie paneli w dowolnym momencie. Można w łatwy sposób dbać o ich konserwację. Raz do roku zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych. Jeżeli instalacja umiejscowiona jest na dachu, konieczne jest najczęściej zatrudnienie specjalistów do pracy na wysokościach. Panele na gruncie, to więc oszczędności płynące z samodzielnego mycia i czyszczenia ogniw.

Panele fotowoltaiczne na gruncie, czy na dachu?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze: instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie, czy na dachu. Każda instalacja ma swoje wady i zalety. Dla jednych jedną, podstawową wadą nie do zaakceptowania będzie fakt stania paneli fotowoltaicznych na terenie koło domu. Może wyglądać to nie do końca estetycznie, ponadto panele zabierają przestrzeń, którą można z pewnością wykorzystać w fajny, ciekawy sposób, na przykład na miejsce do relaksu i opalania — ustawione są w końcu od strony południowej. Z drugiej strony, o panele na gruncie łatwiej samodzielnie dbać, ograniczając koszty związanie z konserwacją. Każdy inwestor musi samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, panele fotowoltaiczne na gruncie, czy na dachu, wedle osobistych przekonań.

Najczęstsze pytania dotyczące paneli fotowoltaicznych na gruncie

• Panele fotowoltaiczne na gruncie pozwolenie, czy trzeba takowe posiadać? Każde roboty budowlane prowadzone na działce wymagają odpowiedniego pozwolenia. Jeżeli chodzi jednak o instalację fotowoltaiczną, istnieją pewne wyjątki — budując własną elektrownię fotowoltaiczną o mocy powyżej 50 kW, pozwolenie na budowę jest obowiązkowe. Natomiast roboty budowlane związane z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW są zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia.

• panele fotowoltaiczne na gruncie rolnym — czy możliwa jest ich budowa? Owszem możliwa jest budowa farmy fotowoltaicznej na gruncie rolnym i tu od razu nasuwa się kolejne pytanie z tym związane: panele fotowoltaiczne podatek od gruntu rolnego — grunty wykorzystane jako farma fotowoltaiczna, sklasyfikowane jako grunty rolne, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdy nie jest wyłączona możliwość prowadzenia na nich działalności rolnej.

• panele fotowoltaiczne na gruncie cena — jest wyższa, a może niższa od tych montowanych na dachu? Jeżeli chodzi o montaż, jest droższy od tych montowanych na dachu, ponieważ wymagane są specjalne stelaże. Oszczędności przychodzą jednak w momencie konserwacji, ponieważ nie potrzebujemy wyspecjalizowanej ekipy do ich oczyszczenia. Jeżeli chodzi o cenę samych ogniw, nie różni się w obu przypadkach.