Okna plastikowe i PCV — trwałe, lekkie i tanie okna

Okna plastikowe i PCV to dla jasności jedno i to samo. PCV to skrót od substancji zwanej polichlorek winylu, który zrewolucjonizował rynek stolarki okiennej, dzięki swoim znakomitym właściwościom fizycznym i chemicznym. Okna plastikowe są trwałe, o wiele lżejsze od okien drewnianych oraz odporne na korozję. Producenci określają ich żywotność na 30 lat. Wybór okien podczas remontu lub budowy domu to niezwykle istotna pozycja na liście zadań każdego inwestora. Odpowiadają przede wszystkim za skuteczne oddzielenie tego, co przed oknem — czyli na zewnątrz i tego, co znajduje się wewnątrz. Dziś okna stanowią ważną barierę, odpowiadającą za ograniczanie strat ciepła, wytłumienie nadmiernego hałasu, czy po prostu nadmiernej infiltracji powietrza. Wszystkie wymagania względem okien bez wątpienia spełniają nowoczesne okna plastikowe.

fot. pixabaycom | cc0

Konstrukcja okien PCV — plastikowych

Profile okien plastikowych mają budowę komorową, jest to przeważnie od 5 do 7 komór. Okna lepszej klasy (A) posiadają ścianki o grubości od 2,8 do 3 mm. W głównej komorze umieszczone są wzmocnienia, odpowiadające za sztywność i stabilność. Są nimi płaskowniki lub kształtowniki, wykonane ze stali, o grubości 1,5 mm. Jako że stal jest zimna, dobrze przewodzi ciepło, osłabiając właściwości termoizolacyjne okien. Z tego właśnie powodu stosuje się specjalne wzmocnienia z tworzyw sztucznych. Wzmocnienie profili pozwana budować naprawdę dużych rozmiarów okna wykonane z PCV. Najcieplejsze okna posiadają komory wypełnione materiałem termoizolacyjnym, czyli pianką PUR lub styropianem.

Plastikowe okna PCV — wygląd i wykończenie

Okna PCV produkowane są w wielu kolorach, jednak te najpopularniejsze i zarazem najtańsze, to te w kolorze białym lub imitujące drewno. Istnieje również możliwość dobrania okien o innym kolorze wewnątrz, a innym na zewnątrz. Profile okien mogą być dodatkowo barwione w masie, mogą być również wykończone specjalnymi foliami zgrzewanymi lub lakierowane. Ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności konserwacji jak w przypadku okien drewnianych, a jedynie okresowe smarowanie zawiasów.

Zalety okien plastikowych

Izolacyjność okien — okna na profilach PCV stanowią doskonałą barierę akustyczną i termoizolacyjną. Co to oznacza? Ograniczenie strat ciepła, a co za tym idzie mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz przyjemną ciszę w domu.

Trwałość — W porównaniu do okien drewnianych, okna plastikowe są niezwykle trwałe. Ich kolory nie blakną, więc nie wymagają konserwacji. Są odporne na działanie wilgoci, promieni UV, czy wysokich temperatur, są również niepalne. Okna z plastiku nie są w żaden sposób atrakcyjne dla owadów, pleśni i grzybów.

Atrakcyjny design — wygląd, a dokładniej wiele dostępnych kolorów, wielkości i kształtów okien z PCV sprawia, że praktycznie przegoniły już z rynku okna drewniane. Poza możliwością doboru idealnej stolarki okiennej do każdego rodzaju domu i pomieszczeń ważnym czynnikiem jest także ich niska cena okien plastikowych pcv oraz niewielki ciężar.