ocieplanie stropu betonowego

Ocieplanie stropu

Ocieplanie stropu to konieczność, jeżeli chcemy zachować komfort cieplny, mając przy okazji realny wpływ na wysokość rachunków związanych z ogrzewaniem budynku. Niestety izolacja termiczna tego elementu często jest pomijana, ze względu na oszczędności podczas budowy domu. To duży błąd — straty ciepła, spowodowane nieodpowiednią izolacją mogą dochodzić nawet do 30% w skali roku. Tradycyjne materiały, takie jak wełna lub styropian ze względu na swoje właściwości, mogą niestety okazać się niewystarczające, by poradzić sobie skutecznie z problemem. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie wyborem, będzie nanoszona za pomocą natrysku piana PUR. Izolacje natryskowe to trwałość, brak mostków termicznych oraz możliwość zastosowania poliuretanu zarówno podczas ocieplania stropu betonowego, jak i drewnianego.

Ocieplanie stropu pianką PUR — kiedy ocieplić strop oraz jakie korzyści daje izolacja stropu?

Ocieplanie stropu w domu jednorodzinnym pianką PUR niesie za sobą wiele korzyści. Strop pełni bowiem bardzo ważną funkcję. Z jednej strony jest zakończeniem jednej kondygnacji, z drugiej podłogą dla wyższego piętra. W jakiej sytuacji powinniśmy ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, żeby zimny strych nie stanowił najsłabszego ogniwa w termoizolacji budynku? Zdecydowanie należy to zrobić, gdy poddasze pełni funkcję nieużytkową, bo służy np. jako dodatkowa garderoba, czy składzik. Tradycyjne materiały, takie jak wełna mineralna mają skłonność do zasysania wilgoci, szczególnie jeżeli mówimy o stropie betonowym. W efekcie tracą swoje właściwości już na samym początku. Dodatkową wadą materiału, który układa się w płytach jest to, że nie ma możliwości idealnego wpasowania do izolowanej powierzchni, więc automatycznie powstaje ryzyko pojawienia się mostków termicznych.

reklama
4termo - ile kosztuje ocieplanie domu pianą pur
Ocieplanie budynków Lublin – izolacje natryskowe pianką poliuretanową

Na pomoc przychodzi piana PUR, która idealnie nadaje się do ocieplania stropu, bez względu na to, czy chodzi o ocieplanie stropu betonowego, czy drewnianego. Poliuretan nanosi się metodą natrysku. Izolacje natryskowe wyróżniają się niezwykłą precyzją, a materiał można nanosić na najbardziej skomplikowane konstrukcje. Co ciekawe, stropy znajdujące się nad piwnicą mają kluczowe znaczenie dla sprawności energetycznej zamieszkałego budynku. Tak samo, jak w przypadku ocieplania poddaszy, brak izolacji może prowadzić do poważnych strat ciepła.

Termoizolacja domu powinna być zatem kluczowym elementem podczas budowy, a ocieplanie stropu nie może zostać pominięte. Wykonanie izolacji pianką PUR nie tylko zapewni komfort termiczny, ale wyciszy poszczególne kondygnacje. Co więcej, strop będzie pozbawiony mostków termicznych, a materiał izolacyjny nie zaśsie wilgoci. Piany PUR nie lubią szkodniki, w związku z tym nie ma ryzyka, że w stropie zamieszkają nieproszeni goście. Ocieplenie stropu różni się jednak w zależności od jego rodzaju, konstrukcji oraz materiału, z jakiego jest wykonany. W zależności od wymionionych czynników dobiera się odpowiednią pianę PUR: zamkniętokomórkową lub otwartokomórkową.

Ocieplanie stropu betonowego

Ocieplanie stropu betonowego, można wykonać od wewnątrz lub od zewnątrz, czyli od spodu. Strop betonowy jest konstrukcją monolityczną, gęstożebrową i stosowany jest przeważnie w domach, gdzie poddasze ma pełnić funkcję użytkową. Zdarza się jednak, że występuje także w momencie, gdy poddasze odpowiada za strych lub składzik. Wówczas ociepla się go już po zbudowaniu i wykończeniu powierzchni dachu. Jak ocieplić strop betonowy?

ocieplanie stropu betonowego

Jeżeli mamy swobodny dostęp do pomieszczenia, będzie to stosunkowo łatwe i szybkie do zrealizowania zadanie. Ocieplanie stropu betonowego odbywa się przy pomocy pianki zamkniętokomórkowej o różnych gęstościach, w zależności od wymogów, dotyczących odporności mechanicznej. Brzmi skomplikowanie? Wyjaśniamy. Gdy strop betonowy ocieplamy od góry, stosuje się pianki o wyższej gęstości, które cechują się wyższą wytrzymałością. Jest to bezpośrednio związane z tym, że stropy te obciążone są dodatkową warstwą posadzkową oraz elementami wyposażenia budynku. Można również zdecydować się na ocieplenie stropu betonowego od spodu, czyli izolacje stropu piwnicy, docieplając tym sposobem powierzchnię mieszkalną od strony nieogrzewanych pomieszczeń (izolacja stropu nad pomieszczeniem nieogrzewanym). Tu polecamy jednak piankę o niższej gęstości, ponieważ izolacja na suficie nie jest niczym obciążona. Ocieplenie stropu betonowego pianką PUR pozwala na uzyskanie najwyższego współczynnika izolacyjności cieplnej w porównaniu do konwencjonalnych materiałów.

Ocieplenie stropu drewnianego

Ocieplenie stropu drewnianego za pomocą piany PUR można wykonać w nowo wybudowanych, ale także starszych budynkach. Ocieplanie stropu w starym domu, może zmniejszyć rachunki o kilkadziesiąt procent. Właśnie w starszych budynkach, często spotkać można stropy drewniane, ale nie tylko. Występują również w domach kanadyjskich, czy domach z drewnianym dachem, w których użytkowa część poddasza jest oddzielona od części nieużytkowej rządek belek, czyli jętkami. Jak ocieplić strop drewniany? Izolacja stropu polega w tym przypadku na wypełnieniu pustych przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi pianką poliuretanową, a następnie jej zabudowaniu. Ocieplenie stropu pianką poliuretanową odbywa się przy użyciu piany otwartokomórkowej.

ocieplanie stropów pianą pur

Materiał ten pozwala drewnu oddychać, dzięki czemu nie pęka, nie zmienia swojej struktury z biegiem lat oraz nie ulega zawilgoceniu. Co ważne, pomieszczenie doskonale utrzymuje ciepło oraz cechuje się wzrostem poziomu wyciszenia hałasów. Piana PUR tworzy otulinę, bez dodatkowych łączeń, chroniąc budynek przed utratą ciepła. Jest również materiałem bezpiecznym dla alergików oraz chroni drewniane elementy przed szkodnikami.

Tematy:

  • Ocieplanie budynków
  • Ocieplanie stropu betonowego i drewnianego
  • Izolacje natryskowe
  • Piana pur
  • Docieplenia
  • Termoizolacja budynku
  • Maszyny natryskowe do piany PUR
  • Ile kosztuje ocieplanie pianą pur

artykuł we współpracy z 4Termo.pl – ocieplenia stropów Lublin