Ocieplanie fundamentów pianą pur

Ocieplanie fundamentów

Ocieplanie fundamentów, to kluczowa kwestia podczas budowy i termoizolacji domu. Fundamenty mają bezpośredni wpływ na trwałość całej konstrukcji budynku, ale niestety mają też stały kontakt z gruntem. Właśnie dlatego, odpowiednia izolacja fundamentów jest tak ważna. Wilgoć, która może przedostać się przez źle wykonaną hydroizolację, może wyrządzić ogromne i kosztowne szkody: degradację ścian, osłabienie konstrukcji, pojawienie się pleśni i grzybów, czy wzrost rachunków za ogrzewanie. Żeby tego uniknąć, można zdecydować się na ocieplanie fundamentów pianką PUR — innowacyjnym materiałem, którego nasiąkliwość wynosi zaledwie 2%. Dzięki temu poliuretan jest skutecznym hydroizolatorem, chroniącym dom przed negatywnymi czynnikami przez cały rok.

Ocieplanie fundamentów — izolacja pionowa i pozioma

Ocieplanie fundamentu domu można podzielić na dwa rodzaje: izolację pionową oraz poziomą. Hydroizolacja pozioma fundamentów ma za zadanie zabezpieczyć konstrukcję domu przed wodą niewywierającą ciśnienia, czyli wodą opadową oraz przed tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli wciąganiu wilgoci przed mury i przenoszeniem jej w górę, bezpośrednio na ściany. Odpowiednie położenie izolacji, powinno odbywać się w dwóch miejscach, które obejmują ławę i ścianę fundamentową, a także w miejscu połączenia ściany fundamentowej i ścian, znajdujących się na zewnątrz budynku. Izolacja pionowa fundamentów odpowiada natomiast za zabezpieczenie fundamentów od strony gruntu. Warstwę izolacji układa się na ścianie fundamentowej, osłaniając dodatkowo materiałem izolacyjnym.

Reklama:
4termo - ile kosztuje ocieplanie domu pianą pur
Ocieplanie poddaszy Lublin – izolacje natryskowe pianą PUR

Ocieplanie fundamentów pianką PUR

Nowością na rynku jest ocieplanie fundamentów pianą PUR. Jest to materiał, który wyróżnia się na tle konkurentów znakomitymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Ma również niezwykle szerokie zastosowanie. Służy do ocieplania stropów, dachów, posadzek, piwnic, sufitów, poddaszy, czy ścian trójwarstwowych. Jest także materiałem szeroko stosowanym podczas izolacji budynków inwentarskich oraz hal i magazynów. W tym przypadku podobnie jak podczas izolacji fundamentów, używa się zamkniętokomórkowej piany PUR.

Ocieplanie fundamentów pianą pur

Materiał ten cechuje się nasiąkliwością wynoszącą zaledwie 2%, dzięki czemu jest wysoce odporny na działanie wilgoci. Sam sposób aplikacji hydroizolatora ma również duże znaczenie. Pianę PUR nanosi się metodą natrysku. Izolacje natryskowe pozwalają na niebywałą precyzję podczas aplikacji. Maszyny natryskowe, wyposażone są w specjalne pistolety do natrysku, dzięki czemu izolator ma szansę wejść w najdrobniejsze szczeliny.

Co ważne, piana PUR pozwala na ocieplanie fundamentów starego domu. Jeżeli w budynku występuje problem z przemarzaniem fundamentów, już cienka warstwa materiału wystarczy, by uporać się z problemem. Wspomniana wyżej nasiąkliwość, powoduje, iż woda nie ma możliwości przeniknięcia do środka komórek, z których składa się poliuretan, a prace można wykonywać nawet w deszczu. Pianka poliuretanowa charakteryzuje się także trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, fundamenty o powierzchni 250 m2 można zaizolować w jeden dzień — szybkość izolacji wiąże się z metodą natrysku.

Izolacja fundamentów — cena

Ile kosztuje izolacja fundamentów? Cena izolacji fundamentów zależy od grubości warstwy izolacji. Przykładowo w 2020 roku, 5 cm izolacji to koszt 55 zł netto za 1m2. Łatwo więc wyliczyć, że 80 m2 fundamentów to koszt około 4800 zł netto.

Tematy:

  • Ocieplanie fundamentów
  • Piana Pur
  • Maszyny natryskowe do piany pur
  • Docieplenia
  • Pianka poliuretanowa

Artykuł we współpracy z firmą 4Termo – izolacje natryskowe