Nawadnianie ogrodów

Nawadnianie ogrodów bywa niekiedy koniecznością. Nie w sposób jest podlewać bardzo duży ogród samodzielnie, szczególnie w okresach suszy, gdy należy robić to codziennie. Dla przykładu trawa potrzebuje aż 5 litrów wody na 1 mkw, by prawidłowo rosła. Dużym ułatwieniem jest zatem system nawadniania ogrodów. Niestety często przed decyzją o zamontowaniu systemu zwracamy uwagę na dość wysoką cenę inwestycji. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, która zapewni nam wygodę i pięknie wyglądający, zielony ogród.

fot. pixabaycom | cc0

Nawadnianie ogrodów — plan to podstawa

Nawadnianie ogrodów to bardzo ważna kwestia, tym bardziej, jeżeli mamy działkę pokaźnych rozmiarów. Dlaczego planowanie jest tak ważne? Po pierwsze koniec budowy domu to przeważnie koniec budżetu. I wielu z was może wydawać się, że to przecież tylko teren dookoła domu, sam dom jest najważniejszy. Nic bardziej mylnego. Po budowie ogród nie wygląda najlepiej, co gorsza wszystko, cały kurz i resztki budowy wlatują do domu i nie w sposób tego ogarnąć nawet sprzątając kilka razy dziennie. Poza tym cierpi nasza nowa elewacja. Kolejna sprawa to łatwość wykonania systemu nawadniania w świeżo wysypanej ziemi. Dużo prościej wykopać rowy pod rury do systemu nawadniania od razu, niż później niszczyć trawnik i kopać w ubitej już ziemi.

Oczywiście nie zawsze nasz budżet pozwoli na wykonanie od razu projektu całego ogrodu łącznie z ogrodzeniem, alejkami, czy altanką. Warto jednak już na początku zadbać o nawadnianie ogrodów i posianie trawy, by cieszyć się w pełni nowym domem i czystością terenu dookoła. Każdy system nawadniania można z czasem rozbudować oraz zmienić lokalizację zraszaczy, więc w przyszłości nie będzie żadnego problemu.

Ile trwa instalacja systemu nawadniania ogrodów?

To, ile trwa instalacja systemu nawadniania ogrodów, zależy w dużej mierze od wielkości ekipy. Poza tym duży wpływ na czas instalacji ma przede wszystkim wielkość działki i poziom skomplikowania systemu. Przeważnie jednak prace nie trwają długo i proces zakończyć można już w dwa dni.

Dlaczego nawadnianie ogrodów jest tak ważne?

Dlaczego nawadnianie ogrodów jest tak ważne? Wydawać by się mogło, że chodzi przecież o skrawek zielonej trawy lub kilka roślinek. Można to przecież robić ręcznie, prawda? Niekoniecznie. Klimat w naszym kraju w ciągu ostatnich lat stale się zmienia.

Występują okresy ulewnych deszczy bądź okresy długiej suszy. Dla trawy i pozostałych roślin ogrodowych i nie tylko takie okresy to istny koszmar. Zieleń nie lubi ani nadmiernej wilgoci, ani nadmiernej suszy. Mało kto ma zatem czas na to, by stale monitorować glebę i codziennie podlewać cały ogród. Jeżeli już damy sobie z tego sprawę, często przeraża nas cena systemu nawadniania ogrodów. Ale na to również jest sposób. Można bowiem wykorzystać do tego na przykład zwykłą deszczówkę. Mało kto, budującbudując dom, zastanawia się również nad tym, co będzie z ogrodem, gdy na przykład wyjedziemy na wakacje. Myślimy wtedy o bezpieczeństwie naszego domu lub znalezieniu noclegu dla pupila. Ale przecież ogród również nie poradzi sobie sam, szczególnie gdy mamy upalne lato.

Nowoczesne nawadnianie ogrodów to inteligentne systemy nawadniające. Monitorują wilgotność gleby i umożliwiają zaplanowanie intensywności oraz czasu, w jakim ogród ma być podlewany. Nawadnianie ogrodów jest zatem potężnym ułatwieniem, wygodą i gwarancją posiadania pięknego i zielonego ogrodu, niezależnie od warunków atmosferycznych.