docieplenia pianą pur - maszyny do pianki

Maszyny do natrysku pianki PUR

Maszyny do natrysku pianki PUR to nowoczesna technologia i najwyższa jakość. Maszyny służą do aplikacji poliuretanu podczas izolacji budynku lub jego wybranej części. Ta stosunkowo nowa metoda pozwala w ekspresowym tempie ocieplić na przykład poddasze lub fundamenty. Czym jest natomiast sama pianka PUR? To innowacja na rynku termoizolacji. Poliuretan to materiał o niezwykle korzystnych właściwościach izolacyjnych. Istnieją dwa główne rodzaje pianki, czy każdą z nich możemy aplikować za pomocą maszyny do natrysku pianki PUR?

Rodzaje piany PUR, a sposób aplikacji

Pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa to materiał służący do izolacji. Istnieją dwa główne rodzaje piany: otwarto i zamknietokomórkowa. Pianka otwartokomórkowa ma zastosowanie głównie we wnętrzach budynków. Służy do ocieplania powierzchni ścian, dachu oraz do podnoszenia komfortu akustycznego pomieszczeń z uwagi na bardzo wysoki współczynnik tłumienia hałasów. Poza tym pianka otwartokomórkowa jest materiałem paroprzepuszczalnym, z tego względu mówi się, że materiał izolowany oddycha. Drugi rodzaj, czyli pianka zamkniętokomórkowa stosowana jest na zewnątrz budynków. Różni się nieco właściwościami od pianki otwartokomórkowej. Wyróżnia się dużą sztywnością i wytrzymałością, ma wysoką odporność na wilgoć i wodę. W swojej strukturze posiada aż 90% zamkniętych komórek. Pianki zamkniętokomórkowe idealnie nadają się do izolacji ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów, dachów i podłóg.

W zależności od przeznaczenia różnią się nieznacznie parametrami i mogą służyć również do ocieplania hal magazynowych, czy budynków inwentarskich.

docieplenia pianą pur - maszyny do pianki

Niezależnie od wybranego rodzaju pianki PUR i obszaru izolacji, aplikujemy pianę za pomocą maszyny do natrysku pianki PUR. Rodzaj piany poliuretanowej nie ma wpływu na działanie maszyny do aplikacji, czy sposobu jej nanoszenia.

Jak izoluje się powierzchnie pianką PUR?

Aplikację materiału umożliwiają specjalne maszyny do natrysku pianki PUR, które wyposażone są w profesjonalny pistolet do natrysku. Piana PUR to komponent dwuskładnikowy, substancje, z których się składa, łączą się pod wpływem ciśnienia właśnie w pistolecie i zostają aplikowane na wybrany element. Pianka po tym, jak osiada na powierzchni, momentalnie zwiększa swoją objętość — nawet nawet 120 krotnie. Proces izolacji wydaje się łatwy, jednak jest to bardzo niebezpieczne zadanie. Fachowcy wykonujący zlecenie ubrani są w specjalne kombinezony ochronne zabezpieczające przed ewentualnym dostaniem się piany do organizmu lub ciała człowieka. Pęcznienie materiału to zjawisko zagrażające życiu i zdrowiu. Co ważne, poliuretan jako materiał sam w sobie nie jest szkodliwy ani dla człowieka, ani środowiska. Chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczną aplikację. Stąd ważne jest przestrzeganie zasad BHP.

Poza tym, że proces aplikacji jest niebezpieczny i wymaga odpowiedniego stroju, termoizolacja budynku pianą PUR powinna być estetyczna. Powierzchnia powinna być w miarę gładka i równa. Jest to niemożliwe do wykonania dla amatora. Same maszyny do natrysku pianki PUR również ze względu na swoją cenę i dostępność są przeznaczone dla wykwalifikowanych ekip.