Maszyny do aplikacji piany PUR

Maszyny do aplikacji piany PUR umożliwiają szybką i sprawną izolację natryskiwanych elementów. Pianka poliuretanowa składa się z dwóch komponentów, które łączą się ze sobą pod wpływem wysokiego ciśnienia w głowicy pistoletu, który jest częścią maszyny do aplikacji piany PUR. Bardzo ważnym aspektem jest to, że maszyny do aplikacji przeznaczone są wyłącznie dla wykwalifikowanych fachowców, wyposażonych w specjalne kombinezony ochronne. Dlaczego tak jest i jak wygląda aplikacja pianki PUR?

fot. pixabaycom | cc0

Ocieplanie pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa zwana pianką PUR jest aplikowana za pomocą natrysku specjalnymi maszynami do aplikacji piany PUR. Metoda ta może być wykorzystywana do ocieplania poddaszy, ocieplania ścian, stropów, uszczelniania fundamentów, czy izolacji budynków gospodarczych i przemysłowych. Samo wykonanie izolacji przebiega bardzo sprawnie dzięki zastosowaniu maszyny do aplikacji piany PUR i pistoletu ciśnieniowego. Pianka PUR pod wpływem wysokiego ciśnienia natryskiwana jest na powierzchnie i pęczniejąc nawet 120 krotnie, świetnie do nich przylega. Właśnie ze względu na to, że piana zwiększa podczas natrysku swoją objętość, bezwzględnie należy aplikować ją w specjalnym kombinezonie ochronnym, który zapewnia maksimum bezpieczeństwa.

Aby jednak cały proces przebiegał zgodnie z planem, trzeba uprzednio odpowiednio przygotować podłoże. Musi być dobrze oczyszczone, stabilne i ciągłe. Dobrze byłoby również zabezpieczyć okna folią przed przystąpieniem do prac. Warto zaznaczyć, że docieplanie pianą PUR nie wymaga przygotowania mocowań dla izolowanych powierzchni. Co więcej, specjalistyczne maszyny do aplikacji piany PUR i wykwalifikowany zespół to gwarancja izolacji 300mkw powierzchni w zaledwie jeden dzień. Izolacja poliuretanem jest również możliwa o każdej porze roku. Jeżeli zatem chcemy na przykład docieplić stary dom zimą — nie ma żadnego problemu.

Czy można samodzielnie ocieplić poddasze pianką PUR?

Zacznijmy od tego, że izolacje umożliwiają specjalne maszyny do aplikacji piany PUR. To pierwszy problem, jaki napotka zwolennik opcji zrób to sam. Maszyny do aplikacji piany to sprzęt dla zawodowców. Nie tylko trzeba umieć obchodzić się z maszyną, ale nie jest to również produkt ogólnodostępny w marketach budowlanych. Maszyny do aplikacji piany to jedno, drugie to odpowiednie szkolenia również te z zasad BHP. By móc pracować z poliuretanem trzeba przejść odpowiednie etapy szkoleń i przede wszystkim wykonywać pracę w specjalnych kombinezonach ochronnych. Tylko w ten sposób możemy ustrzec się przed niebezpieczeństwami, jakie niesie za sobą aplikacja pianki. Bo o ile sama pianka jest materiałem bezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka, to samo wykonanie izolacji niekoniecznie. Ma to związek ze zwiększaniem się objętości piany, która pod wpływem ciśnienia w pistolecie do aplikacji zwiększa swoją objętość nawet 120 krotnie. Jest to niebezpieczne, ponieważ jeżeli odprysk piany dostałby się na przykład do oka, to tragedia jest gotowa.

Zatem czy można samodzielnie ocieplić poddasze pianką PUR? Na to pytanie, odpowiadamy zdecydowanie nie. Po pierwsze nie zdobędziemy maszyny do aplikacji piany PUR i całego osprzętu, po drugie wykonanie izolacji to zadanie niebezpieczne dla amatora. Pamiętajmy również, że izolacja ma być równa i estetyczna, a to także zadanie niemożliwe do wykonania dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał w ręku pistoletu do aplikacji pianki.