Kostka brukowa wokół domu — jak wybrać odpowiedni materiał?

Kostka brukowa to bez wątpienia ważny element aranżacji wokół domu, który bezpośrednio wpływa na wygląd nie tylko budynku, ale również całej przestrzeni znajdującej się dookoła. Kostki możemy szukać u dystrybutorów lub w marketach budowlanych, ale również w domowym zaciszu, przeglądając oferty w internecie. Znajdziemy tam nie tylko całą paletę wzorów i kolorów, ale przede wszystkim przykładowe aranżacje oraz przykłady realizacji. Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla niezdecydowanych inwestorów. Jeżeli jednak kompletnie nie mamy pomysłu na wygląd kostki wokół domu, możemy zdecydować się na usługę projektanta, który stworzy kompletny projekt i dobierze odpowiedni rodzaj i kolor kostki. Dla niektórych to zbędny dodatek, ale są też głosy mówiące o tym, że kostka brukowa chroni elewacje budynku i odpowiada za jej dodatkową izolację.

fot. pixabaycom | cc0

Rodzaje kostki brukowej

Istnieją dwa rodzaje kostki brukowej, jeżeli bierzemy pod uwagę materiał, z jakiego została wykonana: betonowa i kamienna. Kostka betonowa jest niezwykle wytrzymała, odporna na wodę oraz działanie czynników atmosferycznych. Aby nieco poprawić wygląd i cały efekt wizualny, do niektórych kostek betonowych dodawany jest specjalny pigment mineralny. Za kostką betonową przemawia ogromny wybór modeli, jak również szeroka paleta cenowa. Kostka kamienna wykonana jest przeważnie z granitu lub bazaltu, które są odporne na ekstremalnie niskie temperatury. Niestety, kamienna kostka brukowa jest droga zarówno w zakupie, jak i w ułożeniu.

Jak wybrać kostkę brukową?

Kostka brukowa, zarówno jej wygląd jak też ułożenie, ma ogromny wpływ na wygląd domu. Możemy postawić na nowoczesny minimalizm lub zdecydować się na szlachecką ekstrawagancję. Wszystko zależy od bryły budynku, okien, czy elewacji i dachu. Cała aranżacja musi bowiem ze sobą współgrać, tworząc jedną całość. Podczas wyboru materiału należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będą wykorzystywane poszczególne jego elementy. Od tego zależy rodzaj i sposób przygotowania nawierzchni pod układanie. Jeżeli chodzi o czysto wizualny efekt. możemy wybierać spośród kostek strukturalnych, które przypominają naturalny kamień, kostek łupanych, postarzanych bądź szczotkowanych — wybór zależy od naszego gustu i wyglądu budynku.

Kostka brukowa wokół domu — ile materiału kupić?

Zanim wybierzemy się po materiał, warto wykonać szkic, na którym rozrysujemy dokładnie, gdzie ma przebiegać ścieżka. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wszystkie punkty wokół domu, takie jak furtka, altanka, śmietnik, garaż, drzwi wejściowe, czy taras. Obliczając potrzebną ilość kostki, należy brać pod uwagę nie tylko długość ścieżek, ale również ich szerokość. To bardzo ważne, gdy posiadamy auto i chcemy nim swobodnie manewrować lub pomyślimy o miejscu na samochód dla gości.

Kostka brukowa do ogrodu i nie tylko

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał, służący do aranżacji przestrzeni ogrodowej. Duży wybór wzorów, wielkości i kolorów sprawia, że mamy nieograniczone możliwości, bez względu na przebieg ścieżki bądź ścieżek wokół domu, nawet tych o skomplikowanym zarysie krawędzi. Niekiedy rezygnujemy z obżerzy, to niestety jest błędem, ponieważ to właśnie one chronią kostkę przed rozsuwaniem na boki, zapewniając jej trwałość. Jeżeli chcemy tylko wytyczyć ścieżkę przez rzadko uczęszczany trawnik, możemy zdecydować się na lżejszą i cieńszą kostkę – 4 lub 5 cm. Warto jednak sprawdzić jej odporność na ścieranie.

Kostka to również świetny materiał do ułożenia podjazdu i wjazdu do garażu. Mimo iż ruch samochodowy w tym miejscu nie jest natężony, to kotka musi zabezpieczać go przed pękaniem i odkształcaniem. Wybierając kostkę na podjazd, najlepiej zdecydować się na tę o grubości 6 cm, chyba że że mamy w swoim gospodarstwie pojazdy dostawcze, wtedy warto wybrać grubszą – 7 lub 8 cm. O trwałości decyduje w dużej mierze ułożenie kostki, dlatego lepiej zlecić to zadanie specjalistom.