Kominy systemowe — rewolucja w branży grzewczej

Kominy systemowe to odpowiedź na zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w branży grzewczej. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze na rynku były kotły lub piece, służące do opalania paliwami stałymi, takimi jak drewno i węgiel. W trakcie spalania powstaje bardzo wysoka temperatura, w związku z tym, najlepszym materiałem do budowy tradycyjnych kominów była temperaturo odporna cegła. Wiązało się to jednak z dużą pracochłonnością oraz podatnością na błędy.

Wraz z rozpowszechnieniem się nowoczesnych kotłów gazowych i olejowych nastąpiła zmiana w wykorzystywaniu technik grzewczych. W tradycyjnych kominach ceglanych konieczne było montowanie specjalnych wkładów, które chroniły cegłę przed szkodliwym działaniem spalin. Ta zmiana z czasem doprowadziła do powstania kominów ze stali kwasoodpornej, mogą być one montowane jako wkłady do kominów murowanych lub funkcjonować jako odrębne systemy kominowe.

fot. pixabaycom | cc0

Rodzaje kominów systemowych

Kominy ceramiczne — wykonywane są z nowoczesnej ceramiki, czyli kwasoodpornej kamionki. Zaletą kominów ceramicznych jest duża odporność temperaturowa oraz trwałość. Niestety, stosunkowo dużo ważą, co powoduje, że jeżeli podłoga na gruncie nie ma odpowiedniej nośności, wymagane może być zrobienie osobnego fundamentu.

Kominy stalowe — są dużo lżejsze od kominów ceramicznych, również odporne na kondensat oraz różnice temperatur. W zależności od źródła ciepła stosuje się następujące rodzaje kominów ze stali:

• kominy żaroodporne — wykorzystywane na kanały dymowe do kominków oraz kotłów zasypowych
• modele kwasoodporne — stosowane do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych oraz nowoczesnych i coraz popularniejszych kotłów na paliwa stałe, których temperatura spalin nie przekracza 300 stopni
• kominy emaliowane — wykorzystywane do kotłów na paliwa stałe lub kominków
• kominy hybrydowe — przewód komina jest ceramiczny, a obudowa stalowa. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie ciężaru komina, eliminując konieczność budowy dodatkowego fundamentu.

Zalety kominów systemowych

Komin systemowy daje dużo większe możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Rodzaj komina dobieramy do temperatury i składu spalin, w zależności, do jakiego urządzenia grzewczego będzie podłączony. Wybieramy również jego wysokość i przekrój, a także punkt paleniska. Zyskujemy nowoczesne rozwiązanie, zgodnie z najnowszymi normami budowlanymi.
Bezpieczeństwo to niewątpliwa zaleta posiadania komina systemowego. Te oznaczone europejskim certyfikatem CE spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, posiadając liczne atesty oraz przeprowadzone badania.

Szybki i łatwy montaż to kolejna zaleta kominów systemowych.

Design, nowoczesne kominy zajmują dużo mniej miejsca we wnętrzach oraz dają dowolność, jeżeli chodzi o ich wykończenie.

Ekologia, czyli to, na co stawia teraz wielu inwestorów. Budując dom, możemy wybierać spośród ekologicznych dachówek ceramicznych, rozwiązań takich jak fotowoltaika, czy pompa ciepła, a także właśnie kominy systemowe. Wykonywane są z materiałów naturalnych, takich jak glina, kruszywo oraz kamienie. Nie tylko są ekologiczne, ale przede wszystkim niezwykle trwałe.

Ceramiczne systemy kominowe są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami grzewczymi, a więc funkcjonalne.