Jaka grubość pianki PUR na poddasze?

Jaka grubość pianki PUR na poddasze? To kluczowa kwestia dla każdego inwestora, który planuje wykonać izolację poddasza. Głównym celem podczas wykonywania docieplenia jest zapewnienie komfortu termicznego domownikom oraz tego, by dom nie wychładzał się zimą i nie nagrzewał zbytnio latem. Aby osiągnąć taki efekt, należy dobrać optymalną grubość izolacji względem materiału, jakim docieplamy poddasze oraz elementów ocieplanych. Niestety, samodzielny dobór odpowiedniej grubości izolacji może być dosyć trudny, dlatego lepiej zasięgnąć rady specjalisty. Decydując się na izolację pianką poliuretanową, jaka grubość pianki PUR na poddasze będzie optymalna?

fot. pixabaycom | cc0

Grubość izolacji pianką PUR

Grubość izolacji to parametr gwarantujący komfort cieplny ma więc duże znaczenie. Jednocześnie należy wspomnieć, że im wyższe parametry, tym wyższe koszty inwestycji, jaką jest docieplanie pianką PUR. Bardzo ważną kwestią jest to, że pianka PUR jako jedyny materiał izolacyjny na rynku nie zmienia swoich właściwości i jest materiałem trwałym pod względem izolacyjności, niezależnie od zastosowanej grubości. A przegroda termiczna dachu to przecież nie tylko warstwa pianki PUR, ale również wykończenie z płyt kartonowo — gipsowych, czy zabudowa drewniana więźby dachowej. Ale jaka grubość pianki PUR na poddasze spełni swoje zadanie? Za optymalną grubość izolacji przyjmuje się grubość 20 cm. I o ile do tej pory taka warstwa była zgodna z przepisami budowlanymi, to od przyszłego roku wartość ta znacznie wzrasta. Jeżeli na przeszkodzie nie stoją finanse, warto już dziś zainwestować w grubość izolacji na poziomie 24 – 25 cm, by osiągnąć lepsze właściwości termiczne.

Grubość izolacji pianką PUR, a efektywność ocieplenia

Wiemy już, jaka grubość izolacji pianką PUR na poddasze będzie odpowiednia, ale jak ma się grubość warstwy aplikowanej izolacji do jej efektywności? I tu na pomoc przychodzą wyniki amerykańskich badań, które jasno mówią o tym, że optymalna grubość, która wynosi na poziomie od 18 cm do 20 cm grubości izolacji, wystarczy, by o 97% zmniejszyć przenikanie ciepła z domu. Należy jednak pamiętać, że docieplanie poddasza to kwestia bardzo indywidualna i dużo zależy tu od rodzaju ocieplanego budynku. Drewniany dom jednorodzinny będzie wykazywał zgoła inne właściwości niż dom pasywny, czy energooszczędny. W uzasadnionych sytuacjach wykonuje się dużo grubsze warstwy izolacji termicznej pianką PUR. Jednak biorąc pod uwagę koszty inwestycji i efektywność najpowszechniejszej grubości izolacji, nie ma potrzeby dokładania za wszelką cenę dodatkowych centymetrów i kosztów z tym związanych. Oczywiście, jeżeli ocieplany standardowy dom jednorodzinny.

Lokalizacja, a izolacja

To jaka grubość pianki PUR na poddasze będzie wyborem optymalnym, zależy również od lokalizacji budynku. Grubość 18 cm jest wystarczająca dla regionów centralnych Polski, jednak na południu może to już być 20 cm ze względu na inne warunki pogodowe, a przede wszystkim termiczne panujące w tym obszarze kraju. Na północy z kolei może wystarczyć warstwa 15 cm izolacji. Lokalizacja ma zatem znaczenie dla grubości izolacji termicznej budynku.