Izolacja stropu pianką PUR

Izolacja stropu pianką PUR to bardzo ważna kwestia, szczególnie gdy planujemy, że nasze poddasze będzie nieużytkową częścią domu. Sam strop stanowi również element budynku zasługujący na uwagę, ponieważ jest on zakończeniem jednej kondygnacji i podłogą dla drugiej. Przez nieocieplony strop, poddasze może stanowić najsłabsze ogniwo w termoizolacji budynku, a to niesie ze sobą nie tylko duże straty ciepła, ale również wyższe rachunki za ogrzewanie. Popularna i będąca do tej pory na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o termoizolację wełna mineralna, położona na mokry strop, zassie całą wilgoć, tracąc swoje właściwości. Dodatkowo ciężko wpasować ją idealnie do izolowanej powierzchni, przez co powstają mostki cieplne. Wydaje się zatem, że izolacja stropu pianką PUR szturmem zdobędzie rynek izolacji, dzięki swoim świetnym właściwościom.

fot. pixabaycom | cc0

Izolacja pianką PUR-strop betonowy

Strop betonowy stosuje się przeważnie w budynkach, w których poddasze ma stanowić część mieszkalną, czyli użytkową budynku. Rzadko zdarza się, że poddasze ze stropem betonowym to pomieszczenie służące na przykład jako strych. W takiej sytuacji jednak izolację wykonuje się, gdy prace związane z dachem są zakończone. Strop betonowy to konstrukcja gęstożebrowa i monolityczna. Jak go ocieplić? Jest to zadanie niezwykle proste i łatwe do wykonania, gdy dostęp do powierzchni nie jest w żaden sposób utrudniony.

Izolacja stropu pianką PUR, jeżeli chodzi o strop betonowy, może być wykonywana od góry i od spodu. Od tego zależy jaka gęstość pianki będzie wymagana. Na stropy betonowe wykorzystuje się pianę zamknięto-komórkową, przy czym ocieplając strop od góry, wymagana będzie pianka o większej gęstości i odporności. Wynika to z tego, że izolacja będzie obciążona warstwą betonu posadzkowego, a później elementami wyposażenia budynku oraz codzienną eksploatacją.

Izolacja stropu pianką PUR od spodu, czyli od strony nieogrzewanych pomieszczeń, takich jak piwnica to kolejny rodzaj termoizolacji. W tym przypadku również stosuje się piankę poliurenatową zamknięto-komórkową, ale o nieco niższej gęstości, ponieważ izolacja od sufitu nie będzie niczym obciążona.

Warstwę izolacji pianką PUR należy zaaplikować między drewnianymi elementami stropu, zwanymi legarami. To do nich zostaną przytwierdzone deski, które stworzą podłogę. Pianka PUR aplikowana na taką powierzchnię nie chłonie wilgoci i idealnie pokrywa całą powierzchnię. Izolacja stropu pianką PUR pozwala uzyskać najwyższy współczynnik izolacyjności cieplnej w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi.

Izolacja pianką PUR — strop drewniany

Stropy drewniane, zwane szkieletowymi spotykamy najczęściej w starych kamienicach lub domach budowanych metodą kanadyjską. Niekiedy możemy je również spotkać w domach budowanych metodą tradycyjną z drewnianym dachem, gdy mieszkalna część poddasza jest oddzielona od użytkowej rzędem belek, które nazywamy jętkami.

W przeciwieństwie do stropów betonowych drewniane izolujemy za pomocą pianki PUR otwarto-komórkowej. Jest lekka, ma świetne właściwości izolacyjne oraz akustyczne. Jak ocieplamy strop drewniany? W tym przypadku piankę PUR aplikujemy między puste przestrzenie, między elementami konstrukcyjnymi, następnie je zabudowując. Warto również zastosować dodatkową folię paroprzepuszczalną, by uzyskać jeszcze lepsze efekty izolacji.

Dlaczego strop drewniany izolujemy pianką otwarto-komórkową? Mówi się, że izolowana z jej pomocą powierzchnia oddycha, a w przypadku drewna jest to szczególnie ważne. Dzięki temu drewno nie pęka, nie ulega też zawilgoceniu. Izolacja stropu pianką PUR, w przypadku stropu drewnianego bardzo dobrze wygłusza wszelkie hałasy, ponadto dom trzyma ciepło oraz możemy mieć pewność, że nie zawitają do nas nieproszeni goście, ponieważ insekty i korniki nie przepadają za poliuretanem. Grzyby i pleśnie również.

Dlaczego izolacja stropu jest tak ważna i ile kosztuje?

Izolacja stropu pianką PUR może przyczynić się do znacznych oszczędności związanych z rachunkami za ogrzewanie. To chyba jeden z najważniejszych aspektów, na który zwraca uwagę każdy inwestor. Oczywiście bezpośrednio wiąże się to z tym, że znacznie podnosi się komfort mieszkania w budynku, w którym zostało prawidłowo wykonane ocieplenie stropu i poddasza. Dom zimą trzyma ciepło, zaś latem nie nagrzewa się. Pianka poliuretanowa ponadto świetnie wygłusza hałasy oraz chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów.

Ile kosztuje izolacja stropu pianką PUR? Wszystko zależy od wielkości i konstrukcji stropu. Dodatkowo na cenę ma również wpływ region, w którym mieszkamy oraz firma, którą wybierzemy. Warto jednak zwrócić uwagę, iż mimo nieco wyższej ceny za termoizolację, zwrot kosztów następuje już po kilku latach. Dodatkowo piana poliuretanowa nie zmienia swoich właściwości z biegiem lat, a my nie musimy wymieniać całej izolacji.