Izolacja fundamentów pianką PUR

Izolacja fundamentów pianką PUR to sposób na świetną termoizolację i zabezpieczenie budynku przed wpływem wilgoci. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważna jest odpowiednia izolacja fundamentów.

fot. pixabaycom | cc0

To na nich opiera się cała konstrukcja budynku. Wilgoć, która w przypadku złej lub zbyt cienkiej warstwy izolacji może przedostać się do budynku, może wyrządzić ogromne szkody. Jakie? Na przykład zwiększone rachunki za ogrzewanie, degradację ścian, osłabienie konstrukcji, powstawanie pleśni oraz grzybów, czy mostków termicznych. W związku z tym bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego materiału izolacyjnego, tak, by całkowicie wyeliminować ewentualne problemy w przyszłości. Izolacja fundamentów pianką PUR stanowi skuteczny sposób na termoizolację.

Izolacja fundamentów — pozioma i pionowa

Izolację fundamentów można podzielić na dwa rodzaje: poziomą i pionową. Izolacja pozioma ma za zadanie zabezpieczenie konstrukcji budynku przed wodą niewywierającą ciśnienia. Oznacza to na przykład wodę opadową, czy również zjawisko podciągania kapilarnego — wyciąganie wilgoci przez mury i przenoszenie jej w górę, na ściany budynku.

Drugi rodzaj to izolacja pionowa fundamentów ma ona za zadanie ochronę fundamentów od strony gruntu. Warstwę izolacji układa się na ścianie fundamentowej, osłaniając dodatkowo materiałem termoizolacyjnym. Izolacja pionowa może być lekka, średnia lub ciężka, a wybór metody zależy od rodzaju gruntu, w jakim znajdują się fundamenty. Bardzo ważne jest, aby podczas prac związanych z izolacją fundamentów, temperatura na zewnątrz nie była wyższa niż 16 stopni oraz żeby wiatr i wilgotność nie dawały się mocno we znaki. Izolacja fundamentów pianką PUR, niezależnie od sposobu to gwarancja ciepła i bezpieczeństwa konstrukcji.

Izolacja fundamentów pianką PUR — zalety

Izolacja fundamentów pianką PUR to stosunkowo nowa metoda stosowana w budownictwie. Choć pianka znana jest już od ponad 70 lat, dopiero teraz zauważono jej ogromny potencjał, doceniając szereg znakomitych właściwości. Oto 5 najważniejszych zalet wynikających z izolacji fundamentów pianką PUR:

• piana PUR jest najcieplejsza ze wszystkich materiałów izolacyjnych. Można ją stosować w nowym budownictwie, ale również tam, gdzie występują znaczne straty ciepła. Już cienka warstwa tego materiału daje oczekiwane efekty.
• pianka PUR zamkniętokomórkowa, którą ociepla się fundamenty, posiada nasiąkliwość na poziomie zaledwie 2%. Oznacza to, że piana nie traci swoich właściwości w wilgotnym środowisku. Woda nie ma możliwości przeniknięcia do środka komórek.
• piana PUR jest niebywale twarda i wytrzymała. Izolacja fundamentów pianką PUR charakteryzuje się wytrzymałością na zgniecenia mechaniczne i zniszczenia. Siła, z jaką pianka przylega do ścian, uniemożliwia jej przemieszczanie się, czy też usunięcie. Dodatkowo pianka PUR nie zmieni swoich właściwości z biegiem lat.
• krótki czas nanoszenia to ogromna zaleta izolacji fundamentów pianką PUR wystarczy jeden dzień na zaizolowanie 250m2. Ponadto pianka schnie w kilka sekund, więc zmienność pogody nie ma znaczenia
• piana PUR nanoszona metodą natryskową za pomocą specjalnego pistoletu wysokociśnieniowego i nowoczesnych agregatów do natrysku dociera idealnie w najmniejsze szczeliny. Nie ma możliwości powstania mostków cieplnych, odpowiedzialnych za duże straty ciepła.