Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW?

Najczęściej zadawanym przez inwestorów pytaniem jest: ile paneli potrzeba na 1kW? Taka wielkość instalacji wymaga zamontowania 3 ogniw fotowoltaicznych, a jej rozmiar to około 4,5m2.

fot. pixabaycom | cc0

Ile paneli fotowoltaicznych na 4kW?

Przeciętna polska rodzina, by zaspokoić swoje potrzeby, musi zamówić montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 4kW. Cena instalacji zależy od rodzaju paneli i firmy, która je zamontuje. Można wziąć pod uwagę dwa warianty: tańczy i droższy. Różnica w cenie nie jest duża, ponieważ waha się w przedziale od 3 do 4 tysięcy między droższą a tańszą opcją. Ile paneli fotowoltaicznych na 4kW potrzebujemy? Odpowiedź brzmi 12 paneli, które zajmują około 20m2. Cena na 1kW wychodzi od 5700zł do 6700zł.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego potrzebujemy, zależy od wielu czynników. Wpływa na to lokalizacja, wielkość domu oraz jego bryła, a także osobiste potrzeby domowników. Dodatkowo wpływ ma również rodzaj wybranych ogniw. Ciężko, więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba paneli fotowoltaicznych dla domu. Patrząc jednak na dane, można ogólnie stwierdzić, że montujemy najczęściej instalacje w przedziale od 3kW do 5kW. Jest to optymalna moc dla domu. Zakładając, że zdecydujemy się na instalację o mocy 3kW, będzie to 10 paneli fotowoltaicznych, na które potrzebujemy 18m2 powierzchni. Moc 4kW to 12 paneli i 20m2, zaś 5kW to 14 paneli i ponad 20m2 powierzchni.