Pianowanie poddaszy Lublin - ile kosztuje docieplenie pianką pur

Ile kosztuje ocieplenie pianką PUR?

Na to, ile kosztuje ocieplenie pianką PUR składa się wiele czynników. Izolacje natryskowe umożliwiają ocieplenie stropów, dachów, izolację fundamentów, ścian trójwarstwowych, czy posadzek i kominów. Piana PUR to także materiał izolacyjny, który świetnie sprawdza się podczas docieplania budynków gospodarskich oraz hal i magazynów. Zastanawiając się, ile kosztuje ocieplenie pianką PUR, należy zatem w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, który z elementów budynku chcemy ocieplić. Niewątpliwie ocieplanie domu jednorodzinnego pianą PUR to jednak inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści — tylko nieocieplone poddasze to straty ciepła, wynoszące nawet 30% w skali roku. Odpowiednia izolacja cieplna budynków wpływa, jak widać nie tylko na komfort, ale także na wysokość rachunków, związanych z ich eksploatacją.

Ocieplenie domu pianką PUR

Budowa oraz ocieplenie domu jednorodzinnego to duża inwestycja. Bez względu na to, który z elementów budynku będziemy izolować, należy dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału izolacyjnego. Termoizolacja domu będzie miała bezpośredni wpływ na odpowiednią wentylację oraz zachowanie optymalnych warunków, związanych z poziomem wilgoci i koniecznością dodatkowego ogrzewania. Decydując się na materiał, jakim jest piana PUR, możemy realnie wpłynąć na wysokość rachunków, związanych z ogrzewaniem. Możemy również zdecydować się na kompleksową usługę ocieplania domu, bowiem poliuretan świetnie sprawdza się podczas izolacji fundamentów, posadzek (piana PUR może być stosowana również podczas wykonywania ogrzewania podłogowego), stropów (betonowych i drewnianych), dachów, kominów, czy ścian trójwarstwowych. Cena izolacji pianą PUR w głównej mierze zależy właśnie od miejsca izolacji oraz wykorzystywanego rodzaju — piana otwartokomórkowa lub zamkniętokomórkowa.

Koszt ocieplania domu uzależniony jest także od grubości izolacji. Przykładowo pianowanie poddaszy, wymaga naniesienia warstwy o grubości 25 cm, natomiast izolacja fundamentów to warstwa zaledwie 5-6 cm. Wielu inwestorów zastanawia się także, co będzie lepsze: piana PUR, czy wełna. Wełna mineralna nie ma co prawda tak szerokiego zastosowania jak piana, jednak często przekonuje inwestorów właśnie ceną, jak również tym, że jest to materiał powszechnie znany. Czy znany oznacza lepszy? Weźmy pod uwagę fakt, że izolacje poddasza pianą PUR wykonujemy raz, natomiast ocieplanie wełną mineralną po około 10-12 latach należy powtórzyć, wymieniając cały materiał na nowy. Pozorne oszczędności na początku, mogą zatem ostatecznie skutkować dodatkowymi kosztami w przyszłości. Co ważne, jeżeli zamieszkujemy starszy budynek i zauważamy rosnące rachunki, możemy zdecydować się także na usługę, jaką jest termomodernizacja domu. Starsze konstrukcje również mogą zostać ocieplone pianą PUR, która w znaczący sposób wzmacnia elementy konstrukcyjne. Poliuretan ma zatem niezwykle szerokie zastosowanie, a ostateczna wycenia ocieplenia pianą PUR, zależy od wielu różnych czynników.

Reklama:

4termo - ile kosztuje ocieplanie domu pianą pur

Docieplenia Lublin – pianowanie poddaszy pianą PUR

Od czego zależy koszt ocieplania domu pianą PUR?

Tak, jak wspomnieliśmy, duże znaczenie dla wyceny ocieplania pianą PUR ma miejsce izolacji. Istnieją jednak czynniki, związane bezpośrednio ze sposobem wykonywania izolacji oraz materiałem i robocizną. Na ostateczny koszt ocieplania wpływa cena materiału (piana PUR występuje przeważnie w beczkach, a więc cena za beczkę), warunki aplikowania materiału (jeżeli będzie zimno, zużywamy więcej materiału), cena zakupu oraz montażu profili pod pianę (np. płyta karton-gips na poddaszu) lub dodatkowych folii w przypadku fundamentów, koszt ścinania piany, rodzaj piany: otwartokomórkowa lub zamkniętokomórkowa, klasa palności, wielkość oraz skomplikowanie powierzchni.

Ocieplanie pianą PUR to zatem usługa, która ma nieco inne składowe ceny, niż w przypadku tradycyjnych materiałów. Na koszt z pewnością wpływa także konieczność wykorzystywania specjalistycznego sprzętu, bowiem pianę nanosi się metodą natrysku. Izolacje natryskowe są możliwe dzięki nowoczesnym maszynom natryskowym, które są stosunkowo drogie w zakupie. Maszyny do natrysku piany PUR umożliwiają jednak niezwykle precyzyjną, a przede wszystkim szybką aplikację materiału, dlatego też cena za samą robociznę będzie niższa, niż w przypadku wełny.

Cena za 1m2 ocieplania pianą PUR zależy również od stopnia skomplikowania powierzchni. Jeżeli aplikator będzie miał do czynienia z mocno finezyjną konstrukcją, np. w domach z dachem kopertowym, gdzie mamy dużo załamań i zakamarków, cena wzrośnie. Materiał trzeba bowiem nanosić niezwykle dokładnie, w każdą, najmniejszą szczelinę. Dzięki temu unikniemy powstawania mostków termicznych, przez które ucieka najwięcej ciepła z każdego domu.

Pianowanie poddaszy Lublin - ile kosztuje docieplenie pianką pur

Ile kosztuje izolacja fundamentów pianą PUR?

Niezależnie od tego, ile kosztuje izolacja fundamentów pianą PUR, warto wspomnieć, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji podczas budowy domu jednorodzinnego. Solidne fundamenty mają wpływ na trwałość całej konstrukcji domu, są jednak elementem, mającym bezpośredni kontakt z gruntem. Właśnie dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Brak izolacji fundamentów może spowodować pojawienie się pleśni, grzybów, a przenikanie wody do murów, może mieć destrukcyjny wpływ na konstrukcję nośną domu. Izolacja pionowa fundamentów pianą PUR to gwarancja trwałej hydro i termoizolacji na długie lata. Wykonuje się ją za pomocą pianki zamkniętokomórkowej, której nasiąkliwość wynosi zaledwie 2%. Jaki jest koszt izolacji fundamentów pianą PUR? Przykładowo, w 2020 roku koszt wykonania 5 cm warstwy ocieplenia, wynosił 60 zł netto. Fundamenty o powierzchni 80m2, to zatem koszt w granicach 4800 zł netto.

Ocieplanie fundamentów pianą pur

Ile kosztuje ocieplanie poddaszy pianą PUR?

Pianowanie poddaszy zyskuje coraz większą popularność, pozwala bowiem ograniczyć straty ciepła na poziomie ponad 30%. Ma to ogromny wpływ na komfort cieplny mieszkańców, ale przede wszystkim na wysokość rachunków, związanych z eksploatacją domu. Ile kosztuje ocieplanie poddaszy pianą PUR? Przede wszystkim, pianowanie poddaszy wykonuje się za pomocą pianki otwartokomórkowej, która pozwala izolowanej powierzchni oddychać. Wymagana grubość warstwy izolacji na poddaszu, zgodnie z przepisami jeszcze w 2020 roku wynosiła 20 cm. Koszt ocieplenia poddasza za 1m2 wynosił 55 zł netto. Licząc zatem, że standardowe poddasze ma około 150 m2 powierzchni, cena izolacji wynosi 7800 zł netto. Mając na uwadze fakt, że nieodpowiednio ocieplone poddasze to spore straty ciepła oraz ryzyko zawilgocenia więźby dachowej, pojawienia się pleśni, grzybów oraz problemów konstrukcyjnych, jest to stosunkowo niewielki koszt.

Ile kosztuje ocieplenie stropu?

Ocieplenie stropu dzieli się na ocieplenie stropu betonowego oraz drewnianego. Strop to bez wątpienia niezwykle ważny element budynku, będący zakończeniem jednej kondygnacji oraz podłogą da drugiej. Brak izolacji stropu często podyktowany jest oszczędnościami podczas budowy domu. Niestety podczas jego użytkowania, może okazać się dość kosztownym błędem. Ocieplenie stropu betonowego wykonuje się zamkniętokomórkową pianą PUR, ze względu na jej strukturę oraz właściwości. Poliuretan nie zasysa wilgoci ze stropu, zapewnia idealne pokrycie powierzchni oraz eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych. Niestety ten rodzaj piany jest jednak nieco droższy, ale wymaga jednocześnie naniesienia nieco cieńszej warstwy.

docieplenia Lublin - pianowanie poddasza

Koszt może się zatem wyrównać. Ocieplenie stropu drewnianego wykonuje się natomiast pianą otwartokomórkową. Podobnie zresztą jak w przypadku ocieplania dachów, czy termomodernizacji starszych budynków. Piana otwartokomórkowa pozwala oddychać izolowanej powierzchni, powoduje, że drewno nie butwieje, nie pojawiają się pleśni oraz grzyby, a także szkodniki. Ocieplenie stropu drewnianego to nie tylko wpływ na komfort cieplny, ale realny wpływ na trwałość elementów konstrukcyjnych domu. Koszt izolacji stropu, będzie podobny, jak w przypadku poddaszy. Zawsze należy jednak poprosić o indywidualną wycenę, ponieważ każdy dom posiada inną konstukcję — mniej lub bardziej skomplikowaną, co ma ostateczny wpływ na to, ile kosztuje ocieplanie pianką PUR.

Izolacja fundamentów pianą poliuretanową PUR

Artykuł we współpracy z firmą 4Termo Lublin – docieplenia budynków – izolacje natryskowe pianą PUR.

Tematy powiązane z ile kosztuje ocieplenie poddaszy pianką pur:

  • Ocieplanie pianką pur
  • Docieplenia poddaszy
  • Izolacje natryskowe
  • Termoizolacja budynków
  • Maszyny natryskowe do piany PUR
  • Pianka poliuretanowa
  • Ocieplenia stropów i fundamentów