Fotowoltaika — darmowy, ekologiczny prąd

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. To prosty sposób na połączenie ekonomii z ekologią. Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Na dachach wielu domów widać panele fotowoltaiczne, wytwarzające w ciągu dnia darmowy, ekologiczny prąd. Na rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE), z pewnością mają wpływ kurczące się zasoby węgla i podwyżki cen prądu. Słońca za to nigdy nie zabraknie, a pozyskiwanie energii słonecznej pozwala nie tylko na wytwarzanie własnego prądu, ale również jego magazynowanie i sprzedawanie.

fot. pixabaycom | cc0

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika, a dokładniej instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, które działając razem, pozwalają nam na korzystanie z darmowego, ekologicznego prądu. Elementy składowe instalacji fotowoltaicznej to:
• panele fotowoltaiczne — składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne
• licznik dwukierunkowy — pozwala na obliczenie ilości energii, którą wytwarzamy oraz pobieramy
• falownik — ma za zadanie przekształcenie prądu stałego, wytworzonego w ogniwach, na prąd zmienny, z którego korzystamy na co dzień w naszych domach

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika — co to jest, już wiemy, ale jak działa? Na dachu montowane są ogniwa, które łączą się w moduły. Foton, czyli najmniejsza jednostka światła, padając na ogniwa, pochłaniana jest przez krzem, z których są zbudowane. Skumulowana w ogniwach energia słoneczna, przekształca się w prąd stały. Następnie trafia do falownika i zostaje przekształcona w prąd zmienny, zgodny z wymogami sieci miejskiej, a my możemy za darmo korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Nadmiar energii wytowrzonej w ciągu dnia jest magazynowany, stąd nie ma obaw, że po zmroku z darmowego prądu nie będzie można korzystać.

Żeby ogniwa fotowoltaiczne mogły pozyskiwać jak najwięcej energii słonecznej, należy montować je od strony południowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości montażu na dachu, można zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie. Nie mamy wtedy ograniczenia wynikającego z wielkości dachu, czy kąta nachylenia. Należy jedynie pamiętać, by miejsce nie było zacienione, ani narażone na zniszczenia, płynące na przykład ze spadania szyszek z drzew.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Kluczowe pytanie dla wszystkich, którzy pragną korzystać z darmowego, ekologicznego prądu to, ile kosztuje instalacja? Wielu inwestorów z powodu zwykłej niewiedzy rezygnuje z korzystania z odnawialnych źródeł energii, bojąc się właśnie kosztów z tym związanych. Cena fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od firmy, która dostarczy elementy składowe oraz zamontuje instalację. Ogniwa różnią się cenowo w zależności od rodzaju, na jaki się zdecydujemy. Falownik to ta część instalacji, na której z pewnością nie należy oszczędzać i tu koszt liczymy w przedziale 3000 – 6000zł. Do tego dochodzą elementy, takie jak okablowanie i stelaż, elementy łączące. Całościowy koszt fotowoltaiki zależy również od wielkości domu i gospodarstwa, a więc od indywidualnego zapotrzebowania na prąd.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Tak jak wyżej zostało wspomniane, cena instalacji zależy również od tego, na jaki rodzaj ogniw fotowoltaicznych się zdecydujemy. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje, które różnią się nie tylko ceną, ale również wyglądem, budową i wydajnością:

• monokrystaliczne — posiadają bardzo wysoką sprawność oraz bardzo uporządkowaną strukturę wewnętrzną. Mają ciemny, jednolity kolor. Wysoka wydajność powoduje, że uzyskamy największą możliwą ilość energii ze słońca. Ze względu na wysoką cenę polecane są jednak w miejsca, gdzie nie ma możliwości montażu dużej instalacji. Mniej ogniw monokrystalicznych wytworzy tyle samo energii, co cały dach ogniw polikrystalicznych.
• polikrystaczne — nieco jaśniejsze, z widocznymi cząsteczkami krzemu. Posiadają nadal wysoką wydajność jednak mniejszą niż ogniwa monokrystaliczne. Z tego powodu są tańsze i popularniejsze.
Zalety płynące z posiadania fotowoltaiki
Niełatwo zliczyć jest zalety płynące z posiadania fotowoltaiki. Najważniejsze to z pewnością niższe rachunki za prąd oraz ochrona środowiska. Podsumowując zalety instalacji fotowoltaicznej, możemy z pewnością wyróżnić:
• niezależność od dostawcy prądu
• niewyczerpalne źródło energii
• łatwość dbania o instalacje i jej konserwację
• możliwość współpracy z siecią energetyczną
• życie w zgodzie z naturą: panele nie wytwarzają substancji szkodliwych dla środowiska, nie dymią. Pozyskują energię słoneczną, która jest nieskończona.