Czyszczenie elewacji z mchów i glonów

Czyszczenie elewacji z mchów i glonów to sposób na to, by dom wyglądał, tak jak wtedy, gdy spojrzeliśmy na niego pierwszy raz. Elewacja to element, który stale narażony jest na kontakt ze wszystkimi możliwymi czynnikami zewnętrznymi: pyłem, kurzem, błotem, deszczem, czy śniegiem. Jednocześnie stanowi barierę ochronną każdego budynku, będąc również największym i najbardziej widocznym elementem nie tylko funkcjonalnym, ale przede wszystkim odpowiadającym za wygląd naszego domu i wrażenia wizualne, każdego, kto na niego patrzy. Chociażby z tego względu warto regularnie dbać o elewacje, czyszcząc ją z mchów i grzybów, które pojawiają się razem z zębem czasu.

fot. pixabaycom | cc0

Jak często należy przeprowadzać mycie elewacji?

Stopień zabrudzenia elewacji zależy w dużej mierze od miejsca, w którym stoi dom. Zdecydowanie szybciej czyszczenia będą wymagały budynki, sąsiadujące z ruchliwą ulicą lub zakładem przemysłowym. Na wsiach, podczas żniw elewacje narażone są na stały kontakt z kurzem, dotyczy to okresu żniw. Znaczenie odnośnie tego, jak często czyścić elewacje ma również rodzaj, a dokładnie faktura tynku. Im gładszy, tym brud będzie mniej osiadał. Jeżeli tynk jest natomiast nasiąkliwy, to niestety szanse, że deszcz spłucze, zabrudzenia maleją. Niekiedy odpowiedzialne za zabrudzenia na elewacji są grzyby i glony, szczególnie jeżeli dom stoi w pobliżu lasu lub w okolicy o zwiększonej wilgotności powietrza. To także wpływa na to, że będziemy musieli czyścić ją częściej.

Jak wygląda czyszczenie elewacji z mchów i glonów?

Skuteczne czyszczenie elewacji z mchów i glonów nie będzie możliwe do wykonania samodzielnie. Aby nie uszkodzić elewacji, a działania przyniosły oczekiwany efekt, należy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę. Laik widzi tylko powierzchniowe zabrudzenia, natomiast fachowiec oceni stan elewacji oraz dobierze odpowiednie środki do problemu, z jakim będzie miał do czynienia. Przeważnie firma przyjeżdża wyposażona w myjkę wysokociśnieniową, z funkcją podgrzewania wody, którą usuwa wszystkie powierzchowne zabrudzenia. Przed przystąpieniem do prac, fachowcy zabezpieczają okna i drzwi, by nie uległy zniszczeniu. Ciepła woda, która leje się pod wysokim ciśnieniem, zgarnia cały brud, nie uszkadzając struktury elewacji. Aby w sposób dogłębny wyczyścić i zdezynfekować elewację, wykorzystywane są specjalne, ekologiczne substancje chemiczne, które usuwaną mchy, glony i grzyby. Na koniec fachowiec zabezpiecza ściany, by nieproszeni goście nie pojawiali się przez dłuższy czas, a elewacja zachwycała dawnym blaskiem.