panele fotowoltaiczne

​Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne? Najprościej rzecz ujmując, panele przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd. By było to jednak możliwe, konieczne jest zamontowanie całego systemu, który składa się z kilku podstawowych elementów.

Istnieje bowiem różnica między tym, jak działają ogniwa fotowoltaiczne, a jak działają panele, ponieważ ogniwa są składową paneli. Warto pogłębić nieco wiedzę na temat innowacji na rynku odnawialnych źródeł energii, jaką jest fotowoltaika. Słońce to trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej, a rachunki za prąd stale rosną.

Czym są i jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

To, jak działają panele fotowoltaiczne, bezpośrednio łączy się z działaniem ogniw. Podstawowym elementem systemu fotowoltaiki są ogniwa fotowoltaiczne, które grupuje się w panele. Dzieje się tak, ponieważ podstawowe ogniwo fotowoltaiczne, wykonane z krzemu wytwarza napięcie zaledwie ok. 0,5 V. Gdy łączymy je szeregowo, uzyskujemy dopiero użyteczną wartość. Zatem, jak widzimy, panele fotowoltaiczne to grupa ogniw fotowoltaicznych.

panele fotowoltaiczne

fot. pixabay.com | cc-0 | fotowoltaika na dachu domu

W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki czemu energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Są układami zbudowanymi z materiału półprzewodnikowego. Podczas produkcji ogniw najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Prąd, który powstaje w panelach, przekazywany jest do inwertera, czyli falownika przekształcającego prąd stały w prąd zmienny, z którego korzystamy powszechnie w naszych gniazdkach. Falownik ma ponadto za zadanie kontrolę naszej mikroelektrowni. Ogólnie działanie ogniw, czy też paneli nie zagłębiając się w szczegółowe zagadnienia, jest znane, jednak co dzieje się z nimi zimą, bądź, dlaczego i jak działają na dachu?

Jak działają panele słoneczne na dachu?

Działanie paneli nie zmienia się w zależności od ich położenia. Czy znajdują się na dachu, czy na specjalnych wspornikach na gruncie — pozyskują energię słoneczną, przekształcając ją w prąd. Jednak na to, jak działają panele słoneczne na dachu, ma wpływ ich odpowiednie umiejscowienie, dokładnie chodzi tu o uzyskanie maksymalnej wydajności systemu. By tak się stało, panele montuje się na dachu, od strony południowej. W ten sposób promienie będą przez cały czas padały na panele, usprawniając ich działanie. Wbrew obiegowej opinii słońca jest pod dostatkiem i nie zanosi się, by kiedykolwiek go zabrakło. Jeżeli nie ma możliwości montażu paneli na dachu od południa, stosuje się specjalne wsporniki, na których montuje się panele na gruncie.

Jak działa fotowoltaika w zimie?

Jak działają panele słoneczne w zimie? Panele fotowoltaiczne, czy też słoneczne działają zimą dokładnie w ten sam sposób jak latem, gdy otrzymują maksymalną dawkę promieni słonecznych. Oczywiste jest, że wydajność paneli zimą nieco spada. Najbardziej, gdy na dachu zalega warstwa śniegu. Przeważnie jednak montowane są pod odpowiednim kątem, dzięki czemu śnieg nie ma możliwości kumulowania się na powierzchni dachu.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne? Jeżeli wierzyć zapewnieniom producentów, to panele wytrzymują nawet 40 lat. Oczywiście ich wydajność z czasem spada, jednak biorąc pod uwagę długość przyznawanej gwarancji, muszą służyć przez wiele lat. Gwarancja bowiem obejmuje nawet 15 – 25 lat bezawaryjnej pracy paneli.

warto zobaczyć: